پرسپکتیو داخلی

پرسپکتیو داخلی

آشنایی با پرسپکتیو داخلی

پرسپکتیو داخلی ، یکی از اصطلاحات و عبارات رشته معماری است که معمولا کسانی که در این رشته به تحصیل مشغولند به خوبی با آن آشنا هستند. اما این موضوع یکی از موارد چالش برانگیز این رشته بوده و ممکن است گاهی برخی از دانشجویان را با سردرگمی مواجه کند. ما در این متن قصد داریم به صورت مختصر و مفید در مورد آن نکاتی را در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید آشنایی اجمالی با این عبارت پر کاربرد در معماری پیدا کنید. معماری داخلی، چنانچه تمایل دارید در مورد این کلمه اطلاعات بیشتری را کسب کنید، مطالعه ادامه متن را از دست ندهید. توضیحی که متخصصان این رشته در رابطه با پرسپکتیو داخلی ارائه می دهند، به کشیدن و نمایش دادن یک جسم و یا فضا بر روی کاغذ بر می گردد. در پرسپکتیو، فضاهایی که به صورت سه بعدی هستند را می توان بر روی یک برگه کاغذ به صورت دو بعدی مشاهده کرد؛ اما نحوه نمایش به صورتی است که شما به خوبی می توانید عمق و بعد آنها را حس کنید. در تصاویری که بدین شکل ترسیم می شوند، خطوط به صورت موازی هستند و کار رسم نیز، بسیار عمل راحت و آسانی است. شرکت دکوراسیون داخلی هلگر

قوانین موجود در پرسپکتیو

همان طوری که بالاتر نیز به آن اشاره کردیم، شرکت دکوراسیون داخلی کشیدن پرسپکتیو داخلی باید با توجه به اصول و قوانینی که برای آن تعریف شده است، انجام شود. ما در ادامه چند مورد از قوانین مطروحه در این موضوع را ذکر خواهیم کرد.
  • اولین قانون در پرسپکتیو داخلی، استفاده از پرسپکتیو نقطه ای است. نکته ای که در پرسپکتیو نقطه ای مطرح است، دور شدن اشیاء و کوچک شدن آنهاست. این جمله به این معناست که وقتی اشیاء دور می شوند اندازه آنها نیز کوچک شده تا زمانی که به اندازه یک نقطه درآمده و در افق ناپدید می شوند. این روش زمانی کاربرد دارد که شما از رو به رو در حال تماشای یک منظره یا فضا هستید.
  • قانون دومی که در بحث پرسپکتیو داخلی مطرح می شود، معماری داخلی آن است که برای کف سازی از متریال های سنگین استفاده شود. هر چه این متریال تیره تر باشد، کف سازی که انجام می شود نیز تاثیر بیشتری از خود نشان خواهد داد. بهترین راهی که می توان برای انجام درست این قانون به آن اشاره کرد، معماری داخلی استفاده از متریال هایی است که همزمان با انعکاس فضا، کف نیز، تیره باشد.
  • کشیدن تمام جزئیات در طرح می تواند به تاثیر گذاری آن کمک زیادی کند. سعی کنید در طراحی پرسپکتیو، تمام موارد جزئی را که مشاهده می کنید ترسیم نمایید. بدین شکل می توانید طرحی ایجاد کنید که فراتر از کپی کاری بوده و تبدیل به صحنه ای به یادماندنی و خاطره انگیز شود.

روش های دیگر ایجاد عمق

همان طور که تا بدین جا به آن اشاره کردیم، پرسپکتیو یکی از روش های ایجاد عمق در فضای دو بعدی است. اما هنرمندان و معماران از روش های دیگری برای خلق عمق استفاده می کنند. از جمله این روش ها می توان به تغییر دادن شدت نور اشاره کرد. افرادی که در کارهای خود از رنگ استفاده نمی کنند، معماری داخلی برای نشان دادن عمق از رنگ های تیره و برای نشان دادن برجستگی ها نیز از رنگ های روشن استفاده می کنند. این دو تضاد در شدت رنگ، می تواند به خوبی عمق را در یک فضای دو بعدی نشان دهد. تغییر دادن در میزان اشباع یک رنگ نیز از دیگر روش هایی است که می توان به وسیله آن پرسپکتیو را نشان داد. معمولا مناظر و صحنه هایی که در انتهای صفحه قرار می گیرند به رنگ خاکستری کشیده می شوند و مناظر نزدیک تر، اشباع هستند، شرکت دکوراسیون داخلی و این موضوع می تواند عمق را به خوبی نشان دهد.  
مقالات مرتبط