اصول مهم در طراحی ، اجرا و بازسازی ویلا

معماری داخلی ساختمان تریبلکس به دلیل آن که ویلاهای تریبلکس جزء ویلاهای لاکچری و گران قیمت به حساب می آیند بسیار با اهمیت است. سبک زندگی در این ویلاها همانند ویلاهای دوبلکس می‌ تواند بسیار لوکس و لاکچری باشد. به طور کلی، عبارت تریبلکس به ساختمان‌هایی گفته می‌شود که در شکل ظاهری سه طبقه هستند، اما به واسطه دو پلان داخلی که پلکان‌ها آن را تشکیل داده‌اند، به یکدیگر متصل شده‌اند. در ادامه قصد داریم به موضوع نوردازی که در معماری داخلی ساختمان تریبلکس بسیار حائز اهمیت است بپردازیم:

 

نور در معماری داخلی ساختمان تریبلکس

 

به طور کلی نور در طراحی داخلی بسیار با اهمیت است. نور قادر است که یک ریتم خلاقاه به فضا دهد. بدون وجود نور هیچ چیزی را نمی توان در فضا احساس نمود و تمامی زیبایی ها در تاریکی پنهان می مانند. نورپردازی مناسب می تواند فضا ر ابسیار خوشایند دلچسب و دلپذیر نماید.

 

جهت گیری فضاها در طراحی داخلی ساختمان تریبلکس

 

نور طبیعی، یک معیار کیفی مهم در معماری داخلی ویلا به حساب می آید. بازشوهای بزرگ و کوچک برای دعوت نور به داخل، تفاوت قابل توجهی در ویلا به وجود می‌آورند، همچنین جهت تابش نور از جهات چهارگانه شمال، جنوب، شرق و غرب نیز بسیار حائز اهمیت است. خورشید از شرق طلوع می‌کند و هنگامی‌که در ارتفاع پایین آسمان قرار دارد فضاهایی را روشن می‌کند که معمولا در صبح مورد استفاده قرار می ‌گیرد. این جانمایی بسیار مطلوب برای آشپزخانه‌ها، اتاق خواب‌های بزرگ و حمام‌ها است. سمت جنوب قسمت عمده نور خورشید را جذب می‌کند. لذا برای فضاهایی برای کودکان، اتاق ناهارخوری، تراس و پاسیوهای شیشه ای و فضاهای دیگر که به طور مشخص از صبح تا بعد از ظهر بیشترین بهره را از نور و روشنایی کسب می‌کنند، مناسب می‌باشد.خورشید در غرب غروب می‌کند و می‌تواند فضاهایی مانند اتاق‌های نشیمن عمومی‌و فضاهای استراحت را که به طور مشخص هنگام بعد از ظهر و عصر مورد استفاده قرار می‌گیرند ، روشن نماید.

ویژگی‌های محلی مانند ساختمان‌های اطراف، جاده‌ها و فضاهای باز، همچنین ویژگی‌های مشخص توپوگرافی و درختان، معماری داخلی ویلا را تحت تأثیر قرار داده و جهت گیری فضاها برای کاربری‌های مختلف را در قالب یک پلان ویلا تعریف می‌کند.

 

نورپردازی فضای داخلی ساختمان تریبلکس

به وسیله ی نور می توان فضایی را وسیع تر و یا حتی کوچک تر نمایش داد. به عبارتی نور در میزان بزرگی و کوچک نشان دادن فضا بسیار موثر عمل می نماید. در معماری داخلی ویلا‌ یا باغ ویلا در مورد ســطوح مجاور ســعی شــود از تفاوت زیاد شدت روشنایی ســطوح پرهیز شود زیرا این عامل باعث خســتگی چشــم شــده و قابلیت دیــد در این ناحیــه را مختل می‌کند. انتخاب منابع نوری باید به گونه ای طراحی شــده باشــد که به راحتی بتوان نور اتاق را از یک اتاق نورانی، به یک اتاق آرام به وسیله کم نور کننده‌ها زیاد یا کم کرد و مثلا به نوری ملایم تبدیل نمود.

 نورپردازی در معماری داخلی ساختمان تریبلکس

  1. نور پردازی پس زمینه
  2. نور پردازی تاکیدی
  3. نور پردازی مخفی
  4. نور پردازی دکوراتیو

انواع نور پردازی

پس زمینه

نور پس زمینه که به نور محیطی یا نور عمومی‌نیز شناخته می‌شود، در حقیقت نور پردازی عملی درون یک اتاق است که دیدن به کمک آن ممکن می‌شود.

 تاکیدی

زمانی که به سطح سراسری نور پس زمینه متناسب با اتاق مورد نظر یعنی نور پردازی عمومی ‌فضا، دست یافتید، این نور پردازی تاکیدی ست که جذابیت و تمرکز آفریده و کنتراست را به اتاق می‌ افزاید.

 مخفی

به عنوان بخشی از نور پردازی پس زمینه یا نور پردازی تاکیدی به حساب می‌آید و برای پنهان داشتن منبع نور تکنیک‌های متفاوتی وجود دارد.

 دکوراتیو

نورهای دکوراتیو گزینه‌هایی صرفا شخصی و زیبایی هستند که می‌توانند بخشی از نور عمومی‌ یا معماری داخلی ساختمان تریبلکس نورپردازی مولد حس و حال را در یک اتاق شکل دهند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *