تفاوت دیزاینر و مهندس معمار

تفاوت دیزاینر و مهندس معمار
تفاوت دیزاینر و مهندس معمار : همه ما انسان‌ها برای ادامه زندگی به یک سرپناه نیاز داریم، سرپناهی که محلی امن و پر از آرامش و اطمینان باشد. در ادامه مطلب به بررسی تفاوت‌های یک دیزاینر و مهندس معمار خواهیم پرداخت:

مهندسی

مهندسی معماری روش طراحی و شیوه ساخت انواع ساختمان‌ها بوده و به عبارتی اجتماعی‌ترین تعامل هنر انسان با محیط اطراف او محسوب می‌شود. وظیفه مهندس معمار اخذ مجوزهای لازم از شهرداری، نظارت بر مراحل ساخت ساختمان، تعیین محل قرارگیری درب و پنجره‌ها، دیوارها، ستون‌ها، تاسیسات و برق‌کشی، و … است. به عبارتی مسئولیت ساختار و شکل کلی ساختمان و استحکام و مقاومت آن را مهندس معمار بر عهده دارد. همچنین ارتباط ساختمان با محیط پیرامون، مسیرهای رفت و آمد، فضای سبز، محل پارکینگ و طراحی فضاهای باز و بسته همه و همه بر عهده معمار است.در طی پروسه ساخت ساختمان اگر امضا و اجازه معمار نباشد نمی‌توان کار ساخت‌وساز را ادامه داد.

دیزاینر

تفاوت دیزاینر و مهندس معمار: اما کاری که یک دیزاینر انجام می‌دهد بسیار متفاوت بوده و معطوف به فضای داخلی ساختمان است. تعیین نوع کفپوش، دیوارپوش‌ها و این‌که با رنگ انجام بشود . یا کاغذ دیواری و یا …، طراحی سقف، استفاده از انواع کابینت‌های مدرن و یا کلاسیک، چیدمان مبلمان، کمدهای دیواری، قفسه‌ها، فرش‌ها و پرده‌ها، نورپردازی و تمام صفات دکوراتیو بر عهده دیزاینر است. در حقیقت زیبایی شناختی و کاربردی بودن فضا از جمله مسائلی است که یک دیزاینر باید به آن توجه داشته باشد. در چیدمانی که یک دیزاینر ارائه می‌دهد وسایل دکوراتیو یک فضا بررسی میشوند و تناسب خاصی بین بافت و رنگ مصالح و وسایل مورد استفاده وجود دارد.یک طراح بهتر است برای حرفه ای شدن دانش معماری نیز داشته باشد.

مهم ترین تفاوت

مهم ترین تفاوت دیزاینر و مهندس معمار در این موضوع است.مهندس معمار دارای دانش طراحی فنی و مهندسی یک فضاست و یک دیزاینر به طراحی داخلی یک فضا میپردازد.مواردی که دیزاینر باید بداند چیدمان و رنگ و نور و متریال فضاست. مهندس معمار طراحی دو بعدی اولیه یک فضا را برعهده دارد . دیزاینر طراحی داخلی را.در بهترین حالت مهندس معمار اگر از دانش دکوراسیون داخلی آگاه باشد خود به دیزاین فضای داخلی میپردازد. اگر صرفا رشته ی مهندسی معماری را بخوانید ،در ادامه میتوانید با شرکت در دوره های دکوراسیون داخلی تبدیل به یک دیزاینر  هم بشوید.
مقالات مرتبط