دکوراسیون

دکوراسیون یک فضا حاصل رابطه ای مطلوب بین عناصر و اجزای محیط میباشد ، که در نهایت منجر به خلق فضایی دلپذیر و کارامد میشود.

معماری داخلی آفرینش فضاست ، فضایی که هم مطلوب و زیباست هم دارای کارایی و عملکرد است.

اگر عناصر فضایی معماری داخلی را به سه دسته ی عناصر کاربردی و عملکردگرا عناصر دکوراتیو و تزیینی و عناصر مکمل تقسیم کنیم تابلوها جز عناصر مکمل در یک فضا خواهند بود.

تابلوها اگرچه اغلب با هدف تزیینی در یک محیط مورد استفاده قرار میگیرند اما در پس این عملکرد ظاهری گاها نقش کاربردی در یک فضای معماری را به عهده دارند.

دکوراسیون

اهمیت تابلوها و قابها در دکوراسیون

اغلب پس از تکمیل چیدمان فضا به سراغ تابلوها میروند ، اما در واقع تابلوها خود به عنوان عنصر تکمیل کننده هستند که میتوانند باعث تغییر وزن فضای داخلی ، تغییر ابعاد بصری فضا ، تکمیل کننده ی سبک معماری فضا و مکمل رنگ های فضایی محیط باشند.

تابلوها به عنوان یک عنصر مستقل دارای ابعاد فرم طرح رنگ و سبک معماری مخصوص به خود هستند .به عنوان مثال در فضاهای با رنگ های ملایم و سر وجود تابلوهایی با طرح های های گرم خود به عنوان منبع انرژی آن فضا ی خنثی ایفای نقش خواهد کرد.

photo_2017-04-13_19-52-19

در اصل به عنوان یک عنصر معماری داخلی میتواند دارای هویت مستقل باشد.

دکوراسیون داخلی حلقه ی اتصال میان معماری ومعماری داخلی ست و طراحی داخلی چیزی جز ترکیب هنرمندانه و اصولی عناصر فضا نیست و در این میان تابلوها به عنوان یک عنصر فضایی دکوراتیو حلقه ی ارتباطی و پیوند دهنده  انسان و محیط برای درک بهتر  فضای معماری برای انسان هستند.

آنها گاه با طرح خود طرح کلی فضا و سبک معماری را تکمیل میکنند.

گاه با طیف رنگی خود تمام کننده ی چیدمان فضا و یا تکمیل کننده ی رنگ های آن محیط هستند.

گاه با ابعاد خود باعث طویل نشان داده شدن دیوار و یا بزرگ-کوچک نشان دادن فضا میشوند.

دکوراسیون

به این ترتیب که نصب تابلویی طویل و افقی و یا نصب چندین تابلو یک اندازه در کنار هم میتواند طول دیوار را به لحاظ بصری افزایش دهد و یا نصب یک تابلوی طول بر روی یک دیوار کم ارتفاع دیوار را مرتفع تر نشان می دهد.

photo_2017-04-13_18-53-46

سه مورد مهم که در انتخاب هر تابلو مطرح است عبارت است از:

طرح و نقش تابلو ، ابعادتابلو ، قاب تابلو

طرح و نقش هر تابلو متناسب با سبک معماری همان فضا انتخاب میشود ، چنان چه فضایی با سبک معماری مدرن تابلویی با نقوش خطی و هندسی و رنگ های جسورانه و فضایی با سبک معماری کلاسیک تابلویی از نقاشان معروف و پرتره ی شخصیتی برجسته را طلب میکند.

به غیر از طرح تابلو ، محل نصب تابلو میتواند به فضای معماری هویتی خاص ببخشد.

نصب تابلوهای برجسته در مکان های بی هویتی همچون راهروها یا فضاهای مکس و تقسیم میتواند هویتی مشخص به آن فضا ببخشد.

ابعاد تابلو که شامل طول و عرض تابلو میباشد باید متناسب با ابعاد دیوار مورد نظر ، رنگ دیوار و کاربری محیط مورد نظر در نظر گرفته شود ، زیرا همانطور که اشاره شد ابعاد تابلو در بزرگ یا کوچکتر نشان دادن فضا موثر میباشد.

دکوراسیون

اخرین مورد قابل توجه در مورد تابلها انتخاب قاب تابلو میباشد به طور کلی هدف از قاب کردن هر اثر هنری برجسته کردن آن اثر میباشد.هنگامی که از تابلوها به عنوان مکمل دکوراسیون نام برده میشود تنها منظور خود اثر نمیباشد ، بلکه منظور ترکیب اثر با قاب و دور آن میباشد.در انتخاب قاب هر اثر نیز رنگ قاب ، ضخامت ، طرح قاب باید متناسب با سبک معماری محیط ، رنگ های موجود در محیط و هدف طراح انتخاب شود.

photo_2017-06-12_14-00-48

به طور کلی تابلوها میتوانند در در دکوراسیون داخلی نقش به سزایی به عوان عنصر دکوراتیو و تزیینی داشته باشند و تمام کننده ی یک دکوراسیون داخلی معمارانه باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *