سیاه و سفید در   معماری داخلی :مباحث زیادی در خصوص این که سیاه و سفید، رنگهای واقعی هستند یا نه مطرح شده است. وقتی تمام طول موجهای طیف به سطح یک شیء جذب شوند، آن شی سیاه به نظر می رسد و وقتی تمام این طول موج ها از سطح شیء بازتابند، شیء، سفید به نظر می رسد. وقتی سیاه و سفید کنار هم قرار می گیرند، ترکیب کلاسیک و مکملی را به نمایش می گذارند که خیره کننده، ناب و زنده است.

ترکیب رنگی سیاه و سفید در شیوه های   معماری داخلی :
این ترکیب، در عین حال، بی پیرایه و برجسته است. تصور کنید که خطوط تایپ شده مشکی روی صفحه سفید، ستارگان سفید در آسمان شب، راه راه های بدن گورخر و نیز لباسهای سفید و سیاه چه جذابیتی دارند. مقیاس متغیر بین سفید و سیاه، رنگ هایی مانند استخوانی، بژ، خاکستری و سربی را پدید می آورد. اما این ترکیب، رنگ های دیگر را به حال تعادل درمی آورد. نه بیش از حد بر آنها تاکید می کند و نه در سایه خود قرارشان میدهد. خاکستری را هم می توان با ترکیب دو رنگ مکمل به دست آورد. راهروی خانه خود را خاکستری کنید.

این ترکیب، اصلا تند نیست و از اهمیت سایر وسایل اتاق هم کم نمی کند. همچنین اگر خاکستری را بین دو رنگ قوی قرار دهید، گذر از آنها راحت تر می شود. سفید و سیاه به برخی رنگ ها جلوه خاصی می دهند. اگر مشکی را به قرمز اضافه کنید، نتیجه آن قهوه ای تیره می شود، در حالی که سفید می تواند قرمز را به رنگ مایه های ملایم تری تبدیل کند، مثل قرمز خشخاشی یا صورتی ملایم مثل گچ صورتی. وقتی از رنگ مایه های روشن یک رنگ خاص استفاده می کنید مطمئن شوید که اصل این رنک تند و قوی است.

در غیر این صورت، به رنگ سفیدی با مایه هایی از رنگ مورد نه خواهید رسید که بیشتر به ایجاد یک ترکیب کسل کننده می انجامد.

سفید در معماری داخلی:

سفید را می توان برای اصلاح تیرگی یک رنگ تند به کار برد. همان طور که تجربه کرده اید و می دانید، انتخاب رنگ دیوار از میان رنگهای موجود، کار سختی است. بخصوص چون همه رنگها روی یک کارت بزرگ و کنار یکدیگر نمایش داده شده اند و انتخاب، مشکل است. اگر رنگ مورد نظرتان را روی دیوار امتحان کردید و دیدید که بیش از اندازه بر محیط اطرافش تأثیر می گذارد، امولسیون سفید مات را به آن رنگ اضافه کنید تا به رنگ روشن تر و ملایمتری برسید.

سفید را همچنین می توان برای کاهش تأثیر رنگهای تند به کار برد. اگر سفید روی درها، فتون ها، کف، اطراف شومینه و وسایل چوبی به کار رود، به تقسیم رنگ کمک کرده به اتاق شکل می دهد. رنگ مشکی نیز برای ایجاد تمایز و فاصله گذاری بسیار کارساز است. اگر روی قاب عکس و اطراف تصاویر، روی خطوط، روی کوسن ها و پای دیوار به کار رود، جلوه زیبا و شیکی خواهد داشت.

سیاه درمعماری داخلی :

این رنگ را که با سفید در مقابلش، در اتاقهای شاهانه قرن هجدهم به کار میرفته می توان در اندازه های کوچک روی اشیاء، لوازم و برخی جزئیات معماری به کار برد. سیاه و سفید، ابزار مناسبی برای ستایش اهمیت سایه در رنگ ها هستند. وقتی می بینیم که چگونه رنگی مثل آبی از نیلی تیره به آسمانی کمرنگ می رسد، می توانیم تفاوت در اشباع رنگ از یک سوی طیف تا سوی دیگر آن را بررسی کنیم. همان طور که سیری رنگ را در نظر میگیریم، سایه های موجود را هم باید مورد توجه قرار دهیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *